Po raz kolejny robot „Hunterek” zbudowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle był w centrum uwagi, tym razem podczas zawodów Robotic Arena we Wrocławiu.

Robotic Arena to jedna z największych imprez robotycznych w Polsce, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośników robotów i dronów. W tym roku w zawodach startowało ponad 250 zawodników z siedmiu krajów m.in. z Polski, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Tajlandii. Na zawodach można było zobaczyć 350 robotów. Maszyny ścigały się, pokonywały przeszkody i walczyły na ringach dopingowane przez setki widzów, którzy pojawili się na kampusie Politechniki Wrocławskiej.

Siedem robotów przygotowanych przez zespoły z całego kraju zgłoszono do konkursu „Freestyle”. W tej konkurencji, poza wykonaniem, ważny jest też pomysł, innowacyjność i możliwości rozwoju konstrukcji.

„Hunterek” to łazik marsjański, który został skonstruowany przez Dominika Pruchnika, Kacpra Kozioła i Pawła Wojdyłę, uczniów z „Chemika”.  Konstrukcja jest przystosowana do pokonywania trudnego terenu, a poruszający się w pionie chwytak może przenosić przedmioty ważące nawet kilogram.

Jako jedyna drużyna z województwa podkarpackiego młodzi konstruktorzy zostali wyróżnieni „za chwytliwy pomysł na chwytliwego robota”.

Oto fragment wypowiedzi Dominika Pruchnika z klasy 4Ph:

– To projekt budżetowy, ale w listopadzie zajęliśmy z nim trzecie miejsce na zawodach łazików w Rzeszowie, a teraz chcieliśmy go zaprezentować na Robotic Arenie – wyjaśnia Dominik Pruchnik. – Budowa tego typu konstrukcji pozwala nam na wykorzystanie wiedzy zdobytej w technikum i zdobywanie nowych umiejętności, a robotyka jest dziedziną, którą chcielibyśmy się zająć po szkole średniej – dodaje.

Brawo Panowie, cieszy nas wasza inwencja, umiejętność pracy zespołowej i sukcesy.

Dziękujemy Panu Dominikowi Mitorajowi nauczycielowi z Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle za pomoc w przygotowaniu do zaprezentowania robota oraz wsparcie podczas zawodów.