W dniu 15.02.2023 w Zespół Szkół nr 3 w Jaśle gościł przedstawicieli lokalnych przedsiębiorców, którzy wspierają uczniów z kierunków technik mechatronik i technik robotyk w rozwijaniu ich pasji. Dzięki firmom z Powiatu Jasielskiego udało się zakupić robot edukacyjny ASTORINO, który wykorzystywany jest podczas zajęć przedmiotowych, a także będzie wykorzystany do przeprowadzenia egzaminów zawodowych. Robot ASTORINO, który jest kompatybilny z robotami KAWASAKI umożliwia uczniom przygotowanie się do obsługiwania i eksploatacji robotów przemysłowych.

Kolejne przedsięwzięcie, które nie odbyłoby się bez wsparcia sponsorów to udział uczniów naszej szkoły w międzynarodowych zawodach robotycznych XChallenge w Rzeszowie. Naszą szkołę i Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle reprezentowało 10 uczniów w 4 kategoriach. Drużyna Kilerów Trzech z Robotem Hunterek w kategorii TaskHunters oraz z robotem Kiler w kategorii Smash Bots zdobyła dwa III miejsca.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami uczniowie zaprezentowali umiejętności obsługi i programowania robota edukacyjnego oraz przedstawili możliwości robotów, z którymi wystartowali w zawodach XChallenge.

W spotkaniu uczestniczyli Starosta Jasielski Adam Pawluś, dyrektor PUP w Jaśle Janusz Pacher, dr inż. Piotr Wais dyrektor Instytutu Politechnicznego PANS w Krośnie, dyrektor CKZ nr 1 w Jaśle Tomasz Dybaś, Maciej Pętlak z JSP oraz przedstawiciele sponsorów: Robert Laska członek zarządu i Ilona Górnicka-Mielnik – Kronoflooring Sp.z o.o., Bartosz Ziaja – Fabryka Armatur Jafar S.A., Justyna Dobosz – Dob-Spaw Centrum Spawalnicze, Elżbieta Bożek i Urszula Marek – ERKO Sp. z o.o., Aleksandra Kwilosz-Szwarc Nowy Styl, Jakub Matuszewski – PRDM w Jaśle. Ponadto naszą szkołę wsparły firmy Tarnopak Sp z o.o., Tekpud, MPM, Karol Wesołowski Usługi Transportowo-Sprzętowe, Gamart S.A., Solgam, Habys Sp. z o.o. oraz fundacja im. Aleksandra Jabłońskiego UMK w Toruniu.

Wszystkim sponsorom bardzo dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.