RoboLAB to unikalny, pierwszy w Polsce tego typu projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” adresowany obecnie do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia.

RoboLAB w naszej szkole to inspiracja i nauka, warsztaty i szkolenia, kompetencje kluczowe i STEM (uczenie przez doświadczanie, rozwijanie umiejętności poznawczych, samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, samodzielność i odpowiedzialność, współdziałanie w grupie i umiejętność dialogu oraz umiejętności poznawania świata każdym dostępnym zmysłem).

16 listopada (wtorek) w naszej szkole odbyło się robocze spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież jasielskich szkół: Zespołu Szkół nr 3, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych.

18 listopada (czwartek) rozpoczęły się Kreatywne Warsztaty. Głównym punktem zajęć był panel warsztatowy, podczas którego uczestnicy zapoznali się z podstawami mechaniki, elektroniki i programowania z wykorzystaniem specjalistycznych modułów robotycznych. Uczestnicy w grupie pod okiem trenerów RoboLAB z Politechniki Rzeszowskiej skonstruowali robota wykonującego określone przez prowadzącego zajęcia zadanie.

Pierwszy moduł edukacyjny obejmuje serię zajęć i szkoleń, które umożliwią uczniom podejście do drugiego etapu. W ramach projektu uczestnicy będą uczyć się mechaniki, automatyki, robotyki, pneumatyki, programowania, ale wzorem podobnych inicjatyw również umiejętności miękkich, które pomagają działać w grupie i zwiększą szanse na zwycięstwo w planowanych konkursach.

Partnerzy projektu merytorycznie wspierają młodzież, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej. Docelowo będzie to udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację Doliny Lotniczej.

*ROBOLAB (Local STEM Incubator) zlokalizowany będzie w Rzeszowie na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Organizatorem projektu jest Dolina Wiedzy, partnerem strategicznym Pratt & Whitney Poland, partnerami głównymi Podkarpackie oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. W Jaśle koordynatorem i partnerem projektu jest Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców.