3 października 2023 roku uczniowie z klasy 2h, którzy kształcą się na kierunku technik mechatronik, wspólnie z ich wychowawczynią, Panią Małgorzatą Korzeń, oraz społecznym opiekunem cmentarza, Panią Agatą Rabsztyn, zaangażowali się w prace porządkowe na Cmentarzu Wojennym nr 36 i 37 w Podzamczu. Ten cmentarz ma swoje korzenie w okresie I Wojny Światowej i jest miejscem spoczynku żołnierzy trzech różnych armii: Rosyjskiej (73 żołnierzy), Austriackiej (1 żołnierz) oraz Pruskiej (108 żołnierzy).

Młodzież z Zespołu Szkół nr 3 im. Prof. Stanisława Pawłowskiego aktywnie troszczy się o ten historyczny obiekt od roku 2008. Dzięki ich oddaniu, ten ponad stuletni cmentarz zachowuje dobry stan ogólny. Opieka nad grobami żołnierzy, którzy polegli w I Wojnie Światowej, nie tylko stanowi fascynującą lekcję historii, ale także wpływa na kształtowanie właściwych postaw etycznych wśród uczniów. Ponadto, prace na cmentarzu stanowiły doskonałą okazję do korzystania z pięknej pogody i umożliwiły integrację uczniów zespołu klasowego.

AR