W dniach 20-27 kwietnia 2024 roku odbył się wyjątkowy program wymiany młodzieży polsko-niemieckiej pod tytułem „Moja historia – Twoja historia/ Meine Geschichte – Deine Geschichte ”

Inicjatywa ta miała na celu nawiązanie współpracy między Zespołem Szkół nr 3 w Jaśle a Lichtenberg Gymnasium w Cuxhaven i umożliwiła młodym ludziom poznanie realiów społecznych i kulturowych kraju partnerskiego oraz wymianę doświadczeń.

 Na powitanie do Krakowa

Po długiej (ponad 1000 km) i męczącej podróży z przygodami (np. zepsuty pociąg i konieczność  oczekiwania na przesiadkę w Berlinie – 6 godzin) nasi goście z Cuxhaven dotarli do Krakowa. Sił wystarczyło już tylko na powitanie i ciepłą kolację. Zapoznanie i rozmowy tego wieczoru były krótkie ;)

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania, przy którym uczestnicy mieli okazję do wzajemnego poznania się, a następnie do integracji poprzez różnorodne warsztaty oraz gry i zabawy. Kolejnym punktem programu był spacer i zwiedzanie Starego Miasta w małych grupach, aby lepiej poznać historię i urok Krakowa.

Poznawanie kultury i historii w Jaśle.

Kolejne dni programu były wypełnione bogatym programem edukacyjnym i integracyjnym. Po przyjeździe do Jasła, młodzież spotkała się w szkole, gdzie zobaczyła min. specjalistyczne pracownie kierunkowe – mechatroniczną i robotyczną, gastronomiczną oraz pracownie w CKZ. W laboratorium nasi goście wzięli udział w lekcjach i obejrzeli pokazy doświadczeń chemicznych. Następnie uczestnicy projektu udali się do Starostwa Powiatowego, aby spotkać się z panem starostą Adamem Pawlusiem.

Wrażenia z kultury i nauki

W ramach programu odbyło się również wiele atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych, takich jak zwiedzanie GENERATORA nauki w Jaśle, wizyta w obserwatorium astronomicznym oraz zajęcia w OEE w Ożennej, gdzie uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach kreatywnych oraz ognisku.

Serdecznie dziękujemy pracownikom tych instytucji za okazaną gościnność i bardzo ciekawe zajęcia.

Wymiana językowa i integracja

Jeden z kluczowych elementów programu to integracja poprzez naukę języków obcych. Młodzież miała okazję uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego oraz języka angielskiego, wspólnie ćwiczyć porozumiewanie się w języku angielskim i niemieckim, angażując się w gry i zabawy językowe oraz oglądając skecz i słuchając piosenek w języku angielskim.

Pożegnanie

Ostatni dzień programu to wspólne śniadanie w hostelu i pożegnanie na dworcu w Krakowie, skąd młodzież niemiecka wyruszyła w drogę powrotną do Cuxhaven. Wspomnienia z wymiany pozostaną na zawsze w sercach uczestników, a budowane relacje i zrozumienie międzykulturowe będą miały długotrwały wpływ na ich życie.

Rewizyta

W ramach współpracy szkół uczniów z Jasła już we wrześniu czeka podróż do Cuxhaven w Niemczech, gdzie odbędzie się druga część programu „Moja historia – Twoja historia/ Meine Geschichte, deine Geschichte”.

Mamy nadzieję, że rozpoczęta tym projektem współpraca potrwa jeszcze wiele lat.

Program wymiany młodzieży z Chemika to doskonały przykład, jak współpraca między szkołami oraz wsparcie instytucji międzynarodowych mogą przyczynić się do budowania mostów kulturowych i przyjaźni między młodymi ludźmi z różnych krajów.