Niezapomniane Spotkanie Młodzieży Polsko-Niemieckiej w Jaśle – Maj 2025!

Za nami intensywny tydzień pełen wrażeń, przyjaźni i niezapomnianych chwil! W dniach 17–24 maja 2025 r. gościliśmy w Jaśle uczniów z Lichtenberg-Gymnasium w Cuxhaven w ramach wymiany młodzieżowej. Nasi goście dotarli na dworzec PKS w Jaśle około godz. 15.35. Po ciepłym powitaniu i wspólnym obiedzie w restauracji Sepia, młodzież została zakwaterowana u polskich rodzin goszczących. Popołudnie spędziliśmy w GEN Jasło – pełne integracji i zabawy, zakończone powrotem do rodzin. W poniedziałek, 19 maja, rozpoczęliśmy od spotkania w szkole, oprowadzania po budynku i wizyty w Starostwie Powiatowym. Po szkolnym obiedzie odbyły się warsztaty łucznicze, a wieczorem wspólna zabawa na kręgielni! Od wtorku do czwartku, 20–22 maja, czas na przygodę w naturze! Wspólny wyjazd do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej był okazją do integracji, odkrywania przyrody Beskidu Niskiego i wzmocnienia współpracy zespołowej. W czwartek, 22 maja, powrót do Jasła i wieczór spędzony z rodzinami – rozmowy, kolacje, spacery – czyli chwile, które tworzą wspomnienia. W piątek, 23 maja, dzień podsumowań: zajęcia w szkole, ewaluacja projektu, wspólny obiad i trochę czasu na ostatnie zakupy oraz pożegnania. W sobotę, 24 maja, spotkaliśmy się na dworcu o godz. 11.30, by pożegnać naszych niemieckich przyjaciół. Emocji nie brakowało – były łzy, uściski i obietnice rychłego spotkania w Cuxhaven! To był tydzień pełen wartościowych doświadczeń, poznawania innych kultur, nauki i śmiechu. Dziękujemy wszystkim rodzinom goszczącym, nauczycielom, uczniom i partnerom projektu za zaangażowanie i serce włożone w organizację wymiany.

Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji i edukatorów GEN Jasło za ciekawe ekspozycje i warsztaty oraz za czas spędzony w mediatece.

Wyrazy wdzięczności kierujemy również do pana Włodzimierza Woźnicy, mistrza świata w łucznictwie tradycyjnym, za niezwykłe warsztaty, jego wiedzę i pasję historyczną.

Dziękujemy także pani Katarzynie Dedo za jej wiedzę, pasję, inspirujące wykłady i odkrywcze spacery na łonie natury oraz za wspaniałą gościnę w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej.


Projekt dofinansowała Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży

Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) to organizacja, która umożliwia spotkania i współpracę młodych ludzi z Polski i Niemiec. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko -niemieckie i trójstronne projekty wymiany. Dla osób organizujących spotkania PNWM oferuje szkolenia, konferencje i seminaria oraz wydaje publikacje. PNWM jest organizacją międzynarodową utworzoną przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku, równocześnie z podpisaniem traktatu dobro sąsiedzkiego. Od początku istnienia PNWM dofinansowała ponad 80 tysięcy projektów wymiany, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi.


 

Udostępnij artykuł