27 maja 2022 roku uczniowie klasy 3 Ph Paweł Wojdyła i Dominik Pruchnik pod opieką pana Damiana Matłosza z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle uczestniczyli w półfinałach zawodów w ramach ogólnopolskiego projektu Learn&Fly.

 

Zadaniem drużyn, które zgłosiły się do projektu z całej Polski było zbudowanie prostego latającego modelu samolotu, który następnie prezentował swoje możliwości w zawodach na najdłuższy lot. Do rywalizacji stanęły drużyny składające się od 2 do 4 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz opiekuna. Półfinały zawodów odbyły się w trzech interesujących lokalizacjach silnie związanych z polskim lotnictwem:

  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku
  • 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Projekt odpowiada na problem braku podstawowych umiejętności uczniów związanych ze STEM (ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics) w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki, poprzez zastosowanie innowacyjnych i angażujących metod nauczania.

 

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle rywalizowali z innymi uczestnikami półfinałów w Malborku. Oprócz zadań związanych bezpośrednio z konkursem uczniowie mieli możliwość zwiedzić 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego oraz Zamek i Muzeum Zamkowe w Malborku. Dzięki swojemu zaangażowaniu i wiedzy zajęli wysokie miejsce w półfinałach. Podczas pobytu wiele się również nauczyli, skorzystali z interaktywnych zajęć i pokazów zdobywając doświadczenie w budowaniu samolotów. Dzięki temu wyjazdowi rozpoczęli kolejną naukową przygodę, co z pewnością zaowocuje zwycięstwem w przyszłorocznej edycji projektu.

Pomysłodawcą i organizatorem trzeciej już edycji projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, a partnerami głównymi projektu oraz sponsorami nagród dla zwycięzców są firmy znane w branży lotniczej: Lockheed Martin, Pratt & Whitney Kalisz oraz Pratt & Whitney Rzeszów.

Nasza szkoła uczestniczy w licznych projektach naukowych i z radością pomagamy naszym uczniom w rozwijaniu ich zainteresowań. Naszą ambicją jest zachęcać młodzież do poznawania świata, dzięki czemu mogą rozpocząć przygodę z nauką, która nie tylko może okazać się bardziej interesująca, ale również przynieść sukces w przyszłym życiu zawodowym.