Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny przygotowali film dokumentalny w ramach ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt. „Póki nie jest za późno”.

Organizatorem jest Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, a ideą konkursu jest rozbudzenie zainteresowania historią i współczesnym stanem miejsc, obiektów i znaków pamięci na terenie Polski, dotyczących wojen oraz konfliktów zbrojnych XX w., a także losami świadków historii bezpośrednio związanymi z tymi miejscami.

Uczeń klasy 3c, Damian Gorgosz, opracował scenariusz i wraz z grupą kolegów z Zespołu Szkół nr 3 oraz Zespołu Szkół nr 1 zrealizował produkcję filmu dokumentalnego pt. „Samotny strzelec-Kazimierz Mazurczak”.

Film poświęcony jest postaci bohaterskiego obrońcy mostu na rzece Ropie w Topolinach, który poległ w samotnej walce z Niemcami 8 września 1939 roku.

Tegoroczna XIII edycja konkursu była pod wieloma względami wyjątkowa. Uczniowie Chemika wykazali się dużym samozaparciem i determinacją, aby w dobie pandemii pokonać obiektywne trudności, sprostać wymogom, aby zrealizować własną produkcję filmu dokumentalnego.

Film naszych uczniów miał wielu konkurentów, gdyż w tej edycji do konkursu przystąpiła rekordowa liczba uczniów i zgłoszono aż 98 projektów. Ocenie poddano 96 prac.

Film naszych uczniów pt. „Samotny strzelec-Kazimierz Mazurczak” otrzymał bardzo wysokie 14 miejsce i 166 punktów. Najlepsza z wszystkich prac otrzymała 184 punkty.

Nasi uczniowie wzmocnieni sukcesem już dziś zapowiadają, że podejmą próbę uzyskania jeszcze wyższej lokaty w kolejnej edycji konkursu. Dzięki podjętej inicjatywie wiele się nauczyli oraz wystąpili w nowych rolach – młodych badaczy historii naszego miasta i regionu z okresu wojen XX wieku.

Gratulujemy naszym uczniom i będziemy wspierać ich inicjatywę i zapał, gdyż młodzi ludzie dzięki swojej pasji wydobywają z mroków niepamięci postaci i wydarzenia, które mogą stać się dla ich rówieśników wspólną lekcją historii i patriotyzmu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZOoIZuRDPmU