28 lutego w naszej szkole odbyły się zajęcia dla uczniów klas 3 w ramach „Ogólnopolskiego programu edukacyjnego służby więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodych”. Zajęcia przeprowadził major Piotr Chmielewski. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest prawo i jakie są jego główne rodzaje, czym wyróżnia się prawo karne i jakie są jego funkcje. Dowiedzieli się, czym jest przestępstwo i jakie konsekwencje niesie ze sobą, w tym zwłaszcza przestępczość wśród młodzieży, gdzie i jak uzyskać pomoc prawną, a także jak działa polski system więziennictwa.

– Jedna z ważnych zasad prawnych mówi o tym, że nieznajomość prawa szkodzi. Poprzez realizację działań edukacji prawnej w zakresie prewencji przestępstw chcemy uświadomić młodzież w kwestii fundamentalnych zasad prawa karnego, jak również ukazać realia grożące tym, którzy nie przestrzegają norm prawnych. Nie bez znaczenia jest również promocja i popularyzacja wiedzy o Służbie Więziennej, formacji dbającej przez całą dobę o bezpieczeństwo Polaków – mówi Kajetan Rajski, Pełnomocnik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej do spraw edukacji prawnej i proobronnej młodzieży.

Źródło cytatu: Rusza program edukacji prawnej „W SŁUŻBIE PRAWU” – Służba Więzienna (sw.gov.pl)

Uczniowie, którzy wkraczają w dorosłe życie mieli możliwość poszerzyć swoją świadomość na temat znaczenia i roli podejmowanych działań oraz odpowiedzialności za swoje czyny. Wiedza na temat prawa i wynikających z niego obowiązków i konsekwencji to podstawowy element działań edukacyjnych i prewencyjnych dlatego cieszymy się ze współpracy w tym obszarze i tego, że młodzież skorzystała z udziału w programie.

Pedagog szkolny