W czwartek 19 października 2023 roku delegacja Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Austriackiego Czarnego Krzyża, którzy odwiedzali nekropolie z okresu I Wojny Światowej na terenie województwa podkarpackiego. Obecność przedstawicieli ZS nr 3 była wynikiem długoletniej opieki jaką nasza szkoła sprawuje nad cmentarzem wojennym nr 36 i 37 w Podzamczu, którą to nekropolię austriacka delegacja miała zaszczyt odwiedzić tego dnia.
Spotkanie rozpoczęło się w Urzędzie Miasta Jasła, gdzie obecnych powitał gospodarz spotkania Burmistrz Jasła Pan Ryszard Pabian oraz kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Jasła Pani Patrycja Bimkiewicz. W skład delegacji ze strony austriackiej wchodzili: przewodniczący Austriackiego Czarnego Krzyża – Oddział w Styrii pułkownik Dieter Allesch, kurator Austriackiego Czarnego Krzyża Pan Helfried Grandl, konsul honorowy Austrii w Lublinie Pan Piotr Majchrzak, oraz Pan Rafał Dudek z Konsulatu Austrii w Lublinie. Towarzyszyli im ze strony polskiej społecznik z Krosna, współpracownik i przyjaciel Austriackiego Czarnego Krzyża Pan Bogdan Jezierski, przewodnik beskidzki i autor książek poświęconych cmentarzom z I Wojny Światowej Pan Roman Frodyma, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle Pani Monika Syzdek, oraz Pani Agata Rabsztyn nauczyciel Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle i Społeczny Opiekun Zabytków.
Po krótkiej, serdecznej rozmowie delegacja udała się do pobliskiego Podzamcza, aby uczcić pamięć poległych w latach 1914 i 1915 składając kwiaty i zapalając znicze na ich grobach. Austriaccy goście wyrazili swój podziw i wdzięczność za to, że młodzież jest zachęcana do troski o mogiły wojenne.