Mówimy TAK otwartości, NIE stereotypom.

9 czerwca odwiedzili nas niezwykli goście – uczniowie – podopieczni Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Latawiec” w Majscowej. W tym dniu odbyły się przygotowane dla nich zajęcia w pracowniach: chemicznej i gastronomicznej. Uczniowie kierunków chemicznych naszych klas techników wraz z opiekunką panią Jolantą Łupkowską przygotowali i zorganizowali warsztaty dla podopiecznych „Latawca” w pracowni naszego laboratorium.

Uczniowie „Latawca” pod fachowym okiem i opieką młodzieży z Chemika oraz swoich opiekunów mieli możliwość uczestniczyć w przeprowadzaniu eksperymentów chemicznych. Następnie odwiedzili naszą pracownię gastronomiczną, w której uczennice klas technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunami p. Małgorzatą Piętą i panią Elżbietą Piwowarską przeprowadziły przygotowane specjalnie na tę okazję warsztaty kulinarne. Podopieczni „Latawca” uczestniczyli w przygotowaniu i wykonaniu ciasteczek.

Osoby z ASD potrzebują jasnych instrukcji i tłumaczenia na konkretach. Zorganizowane w naszej szkole warsztaty tematyczne miały właśnie taki charakter i dzięki temu nasi uczniowie i nauczyciele zapewnili warunki przyjazne do wspólnej „przygody edukacyjnej”.

Organizacja powyżej opisanych warsztatów to pierwsze zajęcia w naszej szkole, podczas których podopieczni Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Latawiec” mieli możliwość rozwijać umiejętności społeczne oraz poznawcze, które pomogą im w codziennym funkcjonowaniu. Z satysfakcją i radością potwierdzamy, że podczas tego spotkania obie strony miały możliwość uczyć się od siebie nawzajem.

Nasi uczniowie podczas spotkania się z dziećmi ze spektrum autyzmu mieli możliwość przełamać obiegowe stereotypy i zobaczyć oraz poznać, że dziecko z autyzmem ze względu na swoją wrażliwość potrzebuje więcej cierpliwości i zrozumienia.

Jesteśmy przekonani, że tylko wtedy, kiedy mamy możliwość się spotykać, wspólnie działać, możemy lepiej rozumieć się na co dzień oraz uczyć się szacunku dla odmienności. Bo każdy z nas jest wyjątkowy i jest tego wart.