Z dumą informujemy, że uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle – Anita Nadymus zakwalifikowała się do finału I Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego im. Zbigniewa Kopyckiego „Kuchnia Roślinna” w kategorii CARVING i 27.10.2021 będzie reprezentowała naszą szkołę w Łodzi.

 

Jak to się zaczęło?

Anita wspólnie z grupą uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle oraz wspólnie z partnerską szkołą ze Słowacji -Spojena Skola w Svidniku uczestniczyła w warsztatach z zakresu „Carving fruit”.  Szkolenie było częścią polsko – słowackiego projektu pt. „Poprawa jakości edukacji specjalistycznej i zawodowej Zespołu Szkół nr 3 i Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle oraz Spojena Skola w Svidniku”, którego celem jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego oraz dostosowanie edukacji specjalistycznej i zawodowej do potrzeb transgranicznego rynku pracy. Podczas 18-godzinnego szkolenia uczniowie nabyli wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu wykonywania dekoracji z warzyw i owoców oraz dekoracji potraw i stołów bankietowych.

 

Skąd, jak i dokąd czyli do czego wykorzystuje się sztukę carvingu?

Rzeźbienie w warzywach i owocach, to sztuka, która przywędrowała do Europy z krajów azjatyckich, gdzie już od starożytności stanowiła element regionalnej kultury. Przeniesiona na nasz grunt stała się świetnym pomysłem na zwiększenia atrakcyjności różnego rodzaju imprez, a dzięki utalentowanym mistrzom carvingu jej ranga znacznie wzrosła. Używając specjalnie przeznaczonych do tego noży, praktycznie każdy może zacząć tworzyć jedyne w swoim rodzaju rzeźby, które staną się oryginalną ozdobą stołu i cieszyć będą oko zasiadających przy nim gości. Dekoracje tego typu możemy zobaczyć również w restauracjach, na stołach bankietowych, podczas dużych imprez i podczas uroczystości okolicznościowych.

 

Cieszymy się sukcesem naszej uczennicy doceniamy postawę otwartości na nowe rozwiązania kulinarne, chęć uczenia się od innych, ciekawość. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki.